Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne – czy warto je posiadać?

Większość z nas z pewnością stara się pozytywnie patrzeć w przyszłość i żyć w przekonaniu, że nigdy nie przydarzy nam się nic złego. Niestety rzeczywistość bywa okrutna i często nieprzewidywalna. Tak naprawdę każdego dnia jesteśmy narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, które mogą zaważyć o naszej przyszłości, a także bezpieczeństwie finansowym naszej rodziny. Wypadek, długotrwały pobyt w szpitalu, operacja czy też poważne zachorowanie – każda z tych sytuacji może w znacznym stopniu wpłynąć na poziom naszego życia. W tej sytuacji warto zastanowić się nad ochroną, która daje nam ubezpieczenie zdrowotne indywidualne.

Fakty o ubezpieczeniu zdrowotnym w Polsce

Ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce objęta jest każda legalnie pracująca osoba, z której to pensji odciągane są składki na ten cel. Publicznemu ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają także emeryci, renciści, bezrobotni, a do tego członkowie rodziny ubezpieczonej, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczenia. Stąd ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest obowiązkowe i nie można z niego zrezygnować. Mimo to każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z publiczną opieką zdrowotną, wie, w jaki sposób przedstawia się rzeczywistość.

Bardzo często usługi, które oferuje nam publiczna ochrona zdrowia, dla wielu osób pozostają niesatysfakcjonujące. To problemy z dostępnością specjalistów, niekończące się kolejki w przychodniach, czasami ekstremalnie długi czas oczekiwania na wizytę, a także niestety niska jakość oferowanych usług. Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad zapewnieniem sobie dodatkowej ochrony, jaką gwarantuje ubezpieczenie zdrowotne indywidualne.

Czym jest ubezpieczenie zdrowotne indywidualne?

Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej i chętniej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom swoich klientów, oferując ubezpieczenie zdrowotne indywidualne. Jest to rodzaj polisy, którą możesz wykupić w wybranym towarzystwie w sposób dobrowolny. Wysokość miesięcznej składki takiego ubezpieczenia uzależniona jest najczęściej od wybranego przez Ciebie pakietu. Bardzo często jednak jest to zdecydowanie niższy koszt niż jednorazowa prywatna wizyta u specjalisty.

Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne – dla kogo?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to bardzo dobre rozwiązanie przede wszystkim dla tych osób, które zdecydowanie częściej korzystają z prywatnych usług medycznych. Mimo to warto, aby zainteresowały się nim i rozważyły jego wybór także inne osoby. Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne oferuje przede wszystkim komfort, wygodę i poczucie bezpieczeństwa. W przypadku prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego czas oczekiwania na wizytę jest znacznie krótszy w porównaniu z usługami oferowanymi przez NFZ, a ubezpieczony może liczyć na profesjonalną opiekę medyczną na terenie całego kraju.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – co obejmuje?

Zakres prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego zazwyczaj związany jest z wybranym przez nas ubezpieczycielem. Stąd poszczególne pakiety oferowane przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą się między sobą różnić. Najczęściej w zakresie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego pojawia się:

  • dostęp do wielu przychodni prywatnych;
  • wizyty u specjalistów, którzy nie przyjmują pacjentów w ramach NFZ;
  • opieka lekarska;
  • wizyty domowe;
  • obszerny zakres badań laboratoryjnych i specjalistycznych;
  • wizyty u specjalistów bez konieczności posiadania skierowania.

Oprócz tego, w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego możesz liczyć na opiekę stomatologiczną, konsultacje profesorskie, możliwość przeprowadzenia niektórych zabiegów czy rozszerzenie ubezpieczenia o dodatkowe opcje, jak w przypadku poważnego zachorowania czy długotrwałego pobytu w szpitalu.

Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne – czego nie obejmuje?

Wybierając pakiet prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, zawsze należy zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel może nie udzielić nam pomocy. Są to np.:

  • samookaleczenie;
  • choroby będące wynikiem wad wrodzonych;
  • uszczerbek na zdrowiu mający miejsce w sytuacji usiłowania lub popełnienia przestępstwa;
  • uszczerbek na zdrowiu będący wynikiem spożycia alkoholu lub substancji odurzających.
Poprzedni artykułUsługi księgowe dla firm i osób prywatnych – co najczęściej wchodzi w ich skład?
Następny artykułJakie pudełko kartonowe wybrać? Zabezpiecz odpowiednio swoje towary

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj