Skąd wziąć pieniądze na rozwój biznesu?

Prowadzenie własnej działalności, szczególnie na początku, często jest bardzo kosztowne. Masz pomysł, albo już działający biznes, i zastanawiasz się, skąd wziąć kapitał na dalszy rozwój? W tym artykule przyjrzymy się kilku godnym uwagi opcjom.

Brak kapitału na rozwój działalności to problem, który spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Nawet rentowne biznesy mają ten problem; nowe inwestycje opiewają często na setki tysięcy, a nawet miliony złotych, a mało która firma ma na koncie taką gotówkę.

Co robić, gdy Twój biznes znajdzie się w takiej sytuacji? Masz kilka dostępnych opcji. Pierwszą jest kredyt bankowy, ale to rozwiązanie dość drogie, a banki często mają spore wymagania, co dyskwalifikuje większość młodych biznesów. Kolejną opcją jest zwrócenie się do społeczności zebranej wokół Twojej firmy, jeżeli takowa istnieje. W tym wypadku z pomocą przychodzi crowdfunding udziałowy, czyli metoda, która pozwala spółkom zebrać aż kilka milionów złotych w zamian za wyemitowane akcje. Ostatnią z najpopularniejszych opcji jest szukanie kapitału u funduszy venture capital albo aniołów biznesu (BA).

Czym różnią się poszczególne metody?

Korzystając z crowdfundingu udziałowego, spółka oddaje część swojej własności (zazwyczaj nie więcej niż 25%) w zamian za kapitał, który najczęściej zbierany jest wśród szerokiego grona mniejszych inwestorów. Obecnie limit dla tej metody to równowartość 1 mln euro w trakcie roku, ale już początkiem 2022 roku powinien zostać zwiększony do równowartości 5 mln euro/rok. Crowdfunding udziałowy to świetne rozwiązanie m.in. dla spółek, które mają wielu klientów, którzy związani są z danym produktem/usługą. Sporym powodzeniem cieszą się też emisje akcji spółek mniejszych, ale oferujących innowacyjne rozwiązania, które mają potencjał na wielokrotny zwrot inwestycji.

Jak wygląda współpraca z funduszami VC/aniołami biznesu?

Ten rodzaj finansowania określany jest mianem tzw. smart money. Zazwyczaj oznacza to, że inwestor, który wyłoży swój kapitał na Twoją firmę, nie tylko otrzyma jej udziały, ale będzie także ingerował w jej życie. Najczęściej będzie to wpływ pozytywny; przedstawiciele VC i aniołowie biznesu to niemal zawsze doświadczeni biznesmeni, którzy niejedno w życiu widzieli i mają spore doświadczenie w biznesie. Poza tym, jeżeli ktoś zainwestuje w Twój biznes, stając się jednocześnie jego współwłaścicielem, to także w jego interesie będzie, by Twoja firma jak najlepiej prosperowała i zwiększała swoją wartość.

W tym kontekście warto pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwsza to czynnik ludzki. Współpraca z nawet najwybitniejszym inwestorem będzie ciężka, jeżeli okaże się, że nie nadajecie na tych samych falach. Zazwyczaj związek z funduszami VC czy BA to związek na lata — warto mieć to na uwadze. Drugą rzeczą, o której warto pamiętać przed podjęciem współpracy z większym inwestorem, są negocjacje odpowiednich warunków. Ludzie i instytucje, którzy w swoim portfolio mają kilka lub kilkanaście biznesów zazwyczaj wiedzą, co robią i są twardymi negocjatorami, którzy walczą o jak najlepsze warunki w zamian za oferowane pieniędzą.

Zadaj więc sobie pytanie, czy wiesz, co znaczą takie pojęcia, jak tag along czy drag along prawo pierwszeństwa czy vesting? Zanim zdecydujesz się na sformalizowanie współpracy, musisz poznać wszystkie rodzaje zapisów, jakie mogą znaleźć się w umowie inwestycyjnej.

Jak więc zabrać się za szukanie inwestora? Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Firmy jak Emiteo specjalizują się w pomaganiu innym biznesom w pozyskiwaniu środków na rozwój. Dzięki nim dowiesz się więcej o mocnych i słabych stronach biznesu, a także zaopatrzysz w narzędzia (od tych prostych jak elevator pitch, do tych najbardziej zaawansowanych, jak pitch deck), które pomogą Ci w walce o pozyskanie kapitału na rozwój Twojego biznesu.

Poprzedni artykułTworzenie sklepów internetowych – co warto wiedzieć?
Następny artykułJak wygląda praca w Holandii? Warunki i zarobki dla Polaków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj