Obowiązki opiekunki pracującej w Niemczech

Praca w niemieckiej opiece to dość specyficzny zawód. Z tego powodu wiele osób, które są nią zainteresowane, nie wie do końca, czego się spodziewać. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc sprawdzić, na czym dokładnie polega opieka w Niemczech i jak wygląda standardowy dzień opiekunki.

Opiekunka w Niemczech i jej typowy dzień

Obowiązki opiekunki rozpoczynają się w chwili, gdy senior się obudzi. Niekiedy trzeba mu pomóc wstać i przejść do łazienki. Następnym punktem jest poranna toaleta. Opiekunka zwykle asystuje podopiecznemu, ale jeśli ten nie jest w stanie się umyć, trzeba go wyręczyć. Osoby leżące myje się i ubiera w łóżku. Warto wspomnieć, że osoby pracujące w domowej opiece w Niemczech nie mogą rozdzielać leków i wykonywać czynności medycznych. Zajmuje się tym pielęgniarka.

Po porannej toalecie senior zwykle je śniadanie podane przez opiekunkę. Później osoba starsza zajmuje się swoimi sprawami – czyta, ogląda telewizję, odpoczywa. Opiekunka natomiast wykonuje obowiązki domowe. Zaliczają się do nich: gotowanie obiadu, sprzątanie, pranie, prasowanie, zakupy. Około południa podaje obiad, a następnie spędza czas wspólnie z seniorem. Oczywiście wszystko zależy od przyzwyczajeń podopiecznego. Niektórzy wolą zdrzemnąć się po obiedzie, inni chcą wyjść na spacer czy pograć w gry planszowe.

Około 18:00-19:00 jest czas na kolację, a następnie na wieczorną toaletę. Po położeniu seniora spać opiekunka ma czas dla siebie. Zdarzają się podopieczni, którzy potrzebują wsparcia także w nocy, ale o tym powinnaś dowiedzieć się na etapie przyjęcia zlecenia.

Najważniejsze obowiązki w niemieckiej opiece

Opiekunka pracująca w Niemczech zajmuje się przede wszystkim szeroko rozumianą opieką nad seniorem. W jej zakres wchodzi pomoc w codziennych czynnościach – zarówno samoobsługowych, jak i domowych. Opiekunka przygotowuje i podaje posiłki oraz przypomina podopiecznemu o zażywaniu przepisanych przez lekarza leków. Jej obowiązkiem jest dbanie o dom, a także umawianie seniora na wizyty lekarskie i towarzyszenie w nich. Jeżeli osoba starsza posiada zwierzęta, zajmowanie się nimi także należy do opiekunki pracującej w Niemczech.

Ważnym zadaniem jest dbanie o dobre samopoczucie i komfort seniora. Opiekunka powinna budować z nim relację, rozmawiać, okazywać zainteresowanie i proponować wspólne spędzanie czasu. Powinna także na bieżąco kontaktować się z rodziną podopiecznego i informować ich o jego stanie zdrowia i samopoczuciu.

Co nie jest obowiązkiem opiekunki pracującej w Niemczech?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, opiekunce nie wolno wykonywać czynności stricte medycznych. Nie może więc wykonywać zastrzyków, mierzyć cukru, rozdzielać leków. Może jedynie pilnować seniora, żeby zażywał lekarstwa i pamiętać o wizytach pielęgniarki. Opiekunka, która pracuje w Niemczech, nie powinna też wykonywać dużych prac porządkowych, jak sprzątanie piwnicy, garażu czy strychu. Nie musi również pracować w ogrodzie – chociaż jeśli lubi dbać o rośliny i to dla niego rozrywka, jak najbardziej może powiedzieć o tym pracodawcom.

Opiekunka zwykle staje się dla seniora bardzo ważną osobą. Jej praca to bowiem nie tylko asystowanie czy wyręczanie podopiecznego w codziennych czynnościach. To przede wszystkim nawiązywanie z nim relacji, udzielanie wsparcia emocjonalnego, troska, dzielenie się codziennymi troskami i radościami.

Jeżeli więc czujesz, że sprawdziłabyś się w pracy opiekunki w Niemczech, zapraszamy na SenioPort. Znajdziesz tam aktualne oferty zatrudnienia, spośród których z pewnością wybierzesz coś dla siebie: Praca w Niemczech dla opiekunek.

Poprzedni artykułGdzie szukać wygodnych łóżek?
Następny artykułOutsourcing usług rachunkowych – zewnętrzne prowadzenie księgowości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj