Niezbędne narzędzia w każdym domowym warsztacie

Drobna awaria, niewielki remont, lub montaż nowych sprzętów w domu wymaga posiadania zestawu podstawowych narzędzi. Niewątpliwie warto poszerzać wyposażenie domowego warsztatu, jednak na początek należy zaopatrzyć się w kilka najpotrzebniejszych narzędzi, bez których nawet najmniejsze działanie domowego majsterkowicza jest niemożliwe do zrealizowania. Poznajmy top 5 narzędzi, które bezwzględnie powinny znaleźć się w domowym warsztacie.

Młotek

Młotek niewątpliwie zajmuje pierwsze miejsce w „top 5” narzędzi. Zawsze warto mieć zawsze na podorędziu, choćby w sytuacji wymagającej wbicia gwoździa. Spośród wielu rodzaju młotków najbardziej uniwersalnym jest ten ze stalową główką, którym przybijemy gwoździe, jednak jeśli dysponujemy większą ilością miejsca do przechowywania narzędzi, możemy zaopatrzyć się w kilka rodzajów przydatnych młotków:

  • młotek drewniany — do delikatniejszych prac,
  • młotek gumowy — do materiałów, które mogą łatwo ulec zniekształceniu lub uszkodzeniu,
  • młotek ciesielski — wyposażony w charakterystyczny pazur, dzięki któremu można wyciągać gwoździe z drewna.

Miarka lub metrówka

Zasadniczo wszystkie prace wykonywane w domowym warsztacie, od powieszenia obrazka na ścianie, po kompleksowe przemeblowanie, wymagają precyzyjnych pomiarów. Najwygodniejsza jest automatycznie zwijana miarka, której długość może dochodzić do 15 metrów i więcej. Jeśli decydujemy się na składaną drewnianą metrówkę, pamiętajmy, że jest ona zdecydowanie krótsza niż miarka, a im dłuższa metrówka, tym mniej wygodna i zabiera więcej miejsca w skrzyni z narzędziami.

Zestaw wkrętaków

Przykręcenie wystającej śrubki, wyregulowanie zawiasu w drzwiczkach kuchennych, czy wymiana uszkodzonego gniazdka elektrycznego nie byłyby w ogóle możliwe bez wkrętaka, czyli popularnego śrubokrętu. W skrzyni narzędziowej powinno znaleźć się kilka rozmiarów i rodzajów tych przydatnych przyrządów:

  • śrubokręty z nacięciem krzyżowym Philips i Pozidriv — popularnie nazywane krzyżakami, charakteryzują się stożkowym kształtem główki,
  • śrubokręty z nacięciem płaskim — ich cechą rozpoznawczą jest płaska główka,
  • śrubokręty imbusowe — sześciokątny kształt główki pozwala na solidne dokręcenie śrub najczęściej stosowanych w stolarstwie.

Komplet kluczy

Klucze to przyrządy pozwalające na odkręcenie śrub nawet tych najbardziej zastanych i zapieczonych. Klucze nasadowe, płaskie oraz fajkowe sprawdzają się w różnych sytuacjach — jeśli nie radzimy sobie ze śrubą jednym kluczem, sięgnijmy po inny rodzaj. Warto pamiętać, że najmniej niszczą główki śrub klucze oczkowe, które doskonale sprawdzają się również w miejscach trudno dostępnych. Dobrze mieć w narzędziowni również kilka rozmiarów kluczy półotwartych, oraz popularną „żabkę”. Żabka jest kluczem zaciskowym najbardziej uniwersalnym ze wszystkich. Klucz zaciskowy „żabka” rozpoznać można po charakterystycznych szczękach, które w miarę potrzeb regulujemy pokrętłem ślimakowym, dopasowując klucz do każdego rozmiaru śruby.

Wiertarka i wkrętarka z zapasem śrub i wkrętów

Wkrętarka i wiertarka to niezastąpione urządzenia, dzięki którym możemy wyczarować w domowym zaciszu stolik kawowy, szybko skręcić meble przywiezione ze sklepu lub przymocować półkę do ściany. Można pokusić się o egzemplarz „dwa w jednym” i zakupić wiertarko-wkrętarkę, co pozwoli zaoszczędzić miejsca do przechowywania. Zaopatrując się w taki sprzęt, należy pamiętać o zakupie kompletu wkrętów i śrub montażowych w różnych rozmiarach, a także zamiennych wierteł do wiertarki oraz bitów do wkrętarki.

Wszystkie wymienione narzędzia możesz zakupić bez kolejki online. Wystarczy odwiedzić internetowy sklep z narzędziami i dobrać odpowiednie narzędzia do domowego warsztatu.

Poprzedni artykułZalety i wady systemu VoIP dla firm
Następny artykułTkaniny do druku – must have w branży reklamowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj