Czy dobry biznesplan to podstawa?

Kiedy pojawia się pomysł na dochodowy biznes, od razu jesteśmy chętni do działania, i najchętniej natychmiast zaczęlibyśmy załatwiać wszelkie formalności. Jednak do faktycznego rozpoczęcia działalności jest w takim momencie naprawdę daleko, a najlepsze co można zrobić, to sporządzić rzetelny biznesplan, który obnaży zarówno jasne, jak i ciemne strony biznesu. Czy dobry biznes plan to podstawa udanego przedsiębiorstwa? Jakie są zalety sporządzenia tego dokumentu?

Ostudzenie emocji i efektywne działanie

Biznesplan, prócz swojej praktycznej strony pokazującej zarówno zalety jak i wady danego pomysłu, spełnia jeszcze jedną, ważną rolę – stanowi dokument, który można przedstawić np. w banku wnioskując o kredyt,  szukając sponsora na pokrycie kosztów rozpoczęcia działalności, czy zwyczajnie, jako dołączenie do dokumentacji firmowej. W każdej chwili można do niego zerknąć i upewnić się, że wszystko idzie zgodnie z zamierzeniami.

@Sporządzenie wartościowego i rzetelnego biznesplanu nie jest proste, i najlepiej jest, by uczestniczyła w tym druga osoba. Czasem pomysłodawca w swoim podekscytowaniu nie widzi różnych aspektów swojego przyszłego biznesu, a osoba postronna bez trudu je wychwyci. Biznesplan należy również tworzyć na chłodno, z logicznym myśleniem. Nie pomijać żadnych istotnych informacji, i nie zakładać z góry pozytywnego scenariusza. Tylko wtedy zyskamy realny obraz swojego wymarzonego przedsiębiorstwa.

Poprzedni artykułJak wystartować z własną firmą?
Następny artykułCzy biznes dla młodej mamy jest możliwy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj