Karta kredytowa – jak działa i kiedy warto się o nią ubiegać?

Karta kredytowa to jeden z wielu produktów oferowanych przez banki. Pozwala ona zyskać dostęp do kredytu, który automatycznie się odnawia. Jej największym atutem są bardzo atrakcyjne warunki spłaty, ponieważ instytucje zapewniają tzw. okres bezodsetkowy. Regularna spłata zadłużenia pozwoli Ci uniknąć ponoszenia jakichkolwiek kosztów, dlatego ta specyficzna pożyczka może okazać się całkowicie darmowa. Jak dokładnie działa karta kredytowa oraz kiedy warto się o nią ubiegać? Przeczytaj artykuł, poznaj zasady jej funkcjonowania oraz dowiedz się, jak ją założyć.

Czy karta kredytowa jest integralną częścią konta osobistego?

Zakładasz właśnie rachunek bankowy i zastanawiasz się, czy kartę kredytową otrzymasz w pakiecie? Otóż nie jest ona integralną częścią konta osobistego, ale samodzielnym produktem (łączącym funkcję płatniczą i kredytową).

Niektórzy mogą mylić kartę kredytową z płatniczą. Karta płatnicza wydawana jest obecnie niemal do każdego konta (często można jednak z niej zrezygnować podczas składania wniosku). Za jej pomocą możesz wypłacać gotówkę z bankomatów oraz płacić za zakupy w sklepach czy usługi w placówkach obsługujących transakcje bezgotówkowe. Płatność jest pobierana ze środków, które masz zgromadzone na swoim rachunku rozliczeniowym.

Karta kredytowa przypisana jest do limitu kredytowego, który uzyskałeś w banku. Nie jest ona w żaden sposób powiązana z Twoim kontem osobistym. Pozwala uzyskać dostęp do odnawialnej pożyczki, która trafia na specjalny rachunek kredytowy – otwarty dla klienta w momencie podpisania umowy z bankiem.

Procedura ubiegania się o kartę kredytową

Chcesz ubiegać się o kartę kredytową? Cała procedura nie jest zbyt skomplikowana. Karta kredytowa nie jest przypisana do rachunku osobistego, dlatego możesz skorzystać z oferty dowolnego banku. Zwróć jednak uwagę na to, że gdy jesteś już klientem danej instytucji, możesz uniknąć wielu formalności i przyspieszyć cały proces.

Osoby składające wniosek muszą mieć ukończone 18 lat. Możesz wypełnić go w punkcie stacjonarnym, telefonicznie lub online. Bank zweryfikuje Twoją tożsamość (według standardowych procedur), sprawdzi zdolność kredytową oraz historię wcześniejszych zadłużeń.

Do formularza najczęściej należy dołączyć:

  • wyciąg z konta bankowego,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i osiąganych dochodach,
  • formularz PIT z ostatniego roku podatkowego (lub zaświadczenie wydane przez US),
  • dokument potwierdzający prawo do otrzymywania oraz wysokość renty lub emerytury (dla seniorów).

Banki często biorą pod uwagę staż pracy i rodzaj zatrudnienia (najlepiej oceniane są osoby posiadające umowę o pracę na czas nieokreślony). O zdolności kredytowej przesądzają także inne zobowiązania, dlatego postaraj się pospłacać zaległości widniejące w BIK (np. kredyt ratalny zaciągnięty w sklepie).

Zalety posiadania karty kredytowej

Karta kredytowa wiąże się z szeregiem korzyści:

  • daje dostęp do kredytu na dowolny cel,
  • pozwala korzystać z okresu bezodsetkowego – umożliwia pożyczanie pieniędzy bez kosztów kredytowych (musisz jedynie regularnie spłacać raty),
  • pozwala na wygodne płatności bezgotówkowe (usługa MasterPass obsługuje także płatności internetowe),
  • pomaga budować wiarygodność kredytową – systematyczne spłacanie limitu to sprawdzony sposób na tworzenie dobrej historii kredytowej w BIK i podniesienie swoich szans na otrzymanie wysokiego kredytu (np. konsumpcyjnego czy mieszkaniowego),
  • podnosi bezpieczeństwo transakcji – płatności kartą dają większe możliwości odzyskania pieniędzy w przypadku trafienia na nieuczciwego sprzedawcę (np. przy zakupach online).
  • daje możliwość skorzystania z atrakcyjnych programów zniżkowych lub premiowych – banki oraz sklepy często organizują promocje umożliwiające właścicielom kart kredytowych zbieranie punktów i wymienianie ich na nagrody.

Planujesz większe wydatki? Kalkulator zdolności kredytowej to coś dla Ciebie

Otworzenie karty kredytowej doskonale sprawdzi się, gdy potrzebujesz regularnego zastrzyku gotówki, który wesprze Twój domowy budżet. Gdy planujesz większe wydatki, korzystna będzie inna forma finansowania. Kalkulator zdolności kredytowej pozwoli Ci ocenić, czy masz szansę na wysoki kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny na dom bądź mieszkanie.

Rachunek bankowy i karta kredytowa – najwygodniejsze połączenie?

Rachunek bankowy i karta kredytowa to połączenie, które pozwoli Ci wygodnie i odpowiedzialnie zarządzać swoimi finansami. Na koncie osobistym będziesz gromadzić środki wpływające od pracodawcy oraz pochodzące z innych źródeł. Limit bankowy na rachunku przypisanym do karty kredytowej pozwoli Ci uzyskiwać dodatkowy zastrzyk gotówki, potrzebny do rozsądnego planowania codziennych wydatków. Przeanalizuj dokładnie oferty dostępne na rynku pod kątem swojej sytuacji oraz nawyków i wybierz najlepsze produkty bankowe dla siebie.

Poprzedni artykuł5 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO WYBRAĆ TORBY PAPIEROWE Z NADRUKIEM
Następny artykułPożyczka na raty – alternatywa dla chwilówki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj