Jak wygląda praca w Holandii? Warunki i zarobki dla Polaków

Szukanie pracy w Holandii często jest spowodowane chęcią uzyskania większych zarobków. Niekiedy na taki wyjazd decydują się osoby, które mają zamiar odłożyć sporą część wynagrodzenia lub przeznaczyć ją na dalsze kształcenie. W Holandii dostępne są propozycje pracy zarówno sezonowej, jak i stałej. Warto więc zapoznać się z panującymi w Niderlandach warunkami oraz ze średnimi zarobkami.

Liczba przepracowanych godzin

Jeśli chodzi o czas pracy, istnieje pewna zmienność związana z liczbą przepracowanych godzin w tygodniu. Temat ten warto poruszyć, ponieważ w niektóre tygodnie możliwe będzie przepracowanie nawet 60 godzin, a w inne zaledwie 10 godzin. Warto więc przed wyjazdem zorientować się, czy w danym okresie nie przypadają święta i dni wolne od pracy. Zgodnie z prawem każda osoba może przepracować maksymalnie 12 godzin dziennie i 60 godzin tygodniowo.

Warunki zatrudnienia w Holandii

Polskie prawo stanowi, że przerwa podczas pracy powinna wynosić około 30 minut. W Holandii zazwyczaj na 8 godzin pracy pracownikowi przysługuje 1 godzina odpoczynku. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że czas przerwy i liczba przerw w ciągu dnia może się różnić. Zależy to od:

  • branży,
  • trybu zmianowego,
  • umowy z pracodawcą.

Warto wiedzieć, że jeśli danego dnia przepracowało się 10 godzin, to pracodawca jest zobligowany zapewnić pracownikowi ciepły posiłek. Firmy wywiązują się z tego obowiązku. Znacznym udogodnieniem jest też to, że w znacznej większości zakładów pracy znajdują się specjalne pomieszczenia, w których można odbyć przerwę. Znajdują się w nich, np. automaty z jedzeniem i piciem, telewizor, miejsce do odpoczynku.

Zarobki w Holandii

Czy praca w Holandii się opłaca? Prawdą jest, że zarobki w Holandii są jednymi z najwyższych w Europie. W Niderlandach – podobnie jak w Polsce – funkcjonuje stawka minimalna. W 2021 r. wynosi ona ~1700 euro (dla porównania w Polsce było to tylko 590 euro). Stawka ta jest wyższa tylko w Irlandii i Luksemburgu. Wynagrodzenie minimalne musi być obowiązkowo wysyłane na konto pracownika – oznacza to, że niemożliwe jest, aby po pewnym umownym okresie (najczęściej po tygodniu pracy) pracownik nie otrzymał zapłaty.

Oprócz tego istnieje tzw. wiekówka. Zgodnie z holenderskim prawem, pracodawca może wypłacać pracownikowi poniżej 21 roku życia mniejszą pensję – w tym przypadku wysokość stawki godzinowej uzależniona jest od wieku pracownika. Według stawek obowiązujących w 2020 r. pracownik, który miał 18 lat, miesięcznie zarabiał około 840 euro, czyli około 4,85 euro na godzinę (przy tygodniowym wymiarze pracy wynoszącym 40 godzin). Mając 19 lat, stawka wzrastała do 1008 euro (5,82 euro na godzinę). Podejście może wydawać się krzywdzące, jednak takie regulacje prawne dają młodym osobom szansę na zdobycie odpowiedniego doświadczenia, a pracodawcom powód do ich zatrudnienia.

Gdzie najlepiej szukać pracy w Holandii?

W Holandii mało który pracownik otrzymuje minimalną pensję. Są działy, w których zarobki mogą sięgać średnio nawet około 3500 euro. Są to zawody specjalistyczne, takie jak np. przedsiębiorca budowlany, spawacz lub operator maszyny w fabryce. Pielęgniarka i opiekunka osób starszych są w stanie zarobić około 2100 tysiąca euro, co nadal w przeliczeniu na złotówki stanowi prawie 10000 zł!

Więcej na temat pracy w Holandii znajdziesz w Bazie Wiedzy Carrière.

Poprzedni artykułSkąd wziąć pieniądze na rozwój biznesu?
Następny artykułDobra strona internetowa dla firmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj